Storleksguide

Våra kläder är vanligtvis “true to size”. Om du är mellan två storlekar, beställ en mindre storlek för en snävare passform eller en större storlek för en lösare passform. I vissa fall är plagget naturligt lite större eller mindre i storleken, så det är viktigt att läsa produkttexten på önskad design för mer information om storlek och passform för det plagg du tänkt köpa. Om dina mått för bröst och midja motsvarar två olika rekommenderade storlekar, beställ den storlek som stämmer med din bröstmätning.
STORLEKXSSMLXL2XL3XL4XL
A. Byst (cm)828894100106114122130
B. Midja (cm)647076828896104112
C. Stuss (cm)9096102108114122130138
D. Axel och armlängd (cm)7172,57475,57778,58081,5
E. Innerbenlängd (cm)7980,58283,58586,58889,5
F. Kroppslängd (cm)164167170173176179182185
STORLEKXSSMLXL2XL3XL4XL
A. Byst (tum)3234373942454851
B. Midja (tum)2528303235384144
C. Stuss (tum)3538404345485154
D. Axel och armlängd (tum)2828.5293030.53131.532
E. Innerbenlängd (tum)313232.53333.53434.535
F. Kroppslängd (tum)64.565.5676869.570.57273
VISA I CM VISA I TUM

Såhär mäter du

A. BYST

Ha en BH på dig och mät runt kroppen där ditt bystomfång är som störst (mät under armarna).

B. MIDJA

Mät din midja runt den smalaste delen.

C. STUSSVIDD

Stå med fötterna ihop och mät runt stussen där du är som bredast.

D. AXLAR OCH ARMLÄNGD

Håll armen en aning böjd när du mäter. Mät från lägsta punkten på din hals ner över axeln och ner på utsidan av armen, över armbågen ner till handleden.

E. INNERBENSLÄNGD

Stå med fötterna ihop och mät från grenen hela vägen ner till golvet. Stå så rak som möjligt när du mäter.

F. KROPPSLÄNGD

Mät din totala kroppslängd. Det gör du enklast mot en vägg.